Köpek saldırısında hayat kurtaran yöntem

Köpek saldırısında hayat kurtaran yöntem

ABONE OL
3 Nisan 2024 17:03
Köpek saldırısında hayat kurtaran yöntem
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ülkemizde her yıl yüzlerce köpek, kendinden büyük bir köpeğin saldırısı nedeniyle hayatını kaybetmekte ya da bedensel engelli kalmaktadır. Şüphesiz saldırı vakalarının insan üzerinde de travmatik etkileri olmaktadır.
Köpek kavgalarını kolayca ayırmanın ve olumsuz durumları önlemenin yollarını Köpek Beden Dili ve Davranışları konusunda 20 yıllık tecrübeye sahip Çağrı Aracı anlatıyor.

İki köpek arasında %25’ten fazla boyut farkı var ise, aynı ortamda serbest kalmalarına izin vermeyelim. Köpek parkında veya kamuya açık alanda tasmasız gezen büyük köpekler varsa, küçük köpekleri asla serbest bırakmayalım.

Köpek arkadaşımız hangi boyda olursa olsun etrafı çevrili – sınırlandırılmış- bir yerde değilsek, trafiğe ve kamuya açık alanlarda tasma ve kayışını asla çıkarmayalım.

Kavga gerçekleştiyse ve köpekler birbirini ısırıyorsa, Arka Bacak Yöntemini kullanarak köpek kavgasını sonlandırmak mümkündür. Bu yöntem köpeğin saldırarak ısırdığı tüm durumlarda kullanılabilir; örneğin köpeğe saldıran köpek, çocuğa ya da yetişkine saldıran köpek, köpek dışında bir hayvana saldıran köpek vb.

Arka Bacak Yöntemi ile birbirine saldıran köpekleri ayırmak için iki insan gereklidir. Sırası ile şu adımlar takip edilir:

  • –  Kavga eden köpeklerden birinin arkasına doğru yaklaşalım (bize yardım edecek kişinin de diğer köpeğin arkasında durması gerekir).
  • –  Önümüzdeki köpeği arka bacak bileklerinden sıkı bir şekilde tutarak, yere basamayacağı kadar yukarı kaldıralım ve geriye yaslanıp bekleyelim.
  • –  Karşımızdaki kişinin de diğer köpek için bizimle aynı hareketleri yapmasını isteyelim.
  • –  Kavgayı ayırmak için beklediğimiz sırada başka kişilerin bize yaklaşmalarınıengelleyelim, ortamda başka köpek varsa uzaklaştırmalarını isteyelim.
  •  Köpekler kavga sırasında diş kullanarak zarar verir. Karşıdakine dişlerini geçiren bir köpek çene kaslarında biriken laktik asit sebebiyle ısırmaya aralıksız devam edemez, bu nedenle köpekler çok kısa bir an ısırmayı bırakıp, arka bacaklarından güç alarak yeniden ısırır. Arka bacaklarından yukarı kaldırarak güç almasını engelleyip kavgayı sonlandırmak mümkündür. Bu yöntem, hemen hemen her kavgada, arka bacak bileklerinden tutulduğu andan itibaren en fazla bir dakika içinde sonuç verir.Köpekler ayrılana kadar arka bacaklardan tutmaya ve geriye yaslanıp beklemeye devam edelim. Tuttuğumuz köpek öne doğru atıldığında, onunla aynı yöne doğru gitmemek önemlidir.
  • Ayrıldıkları an, ayaklarından tuttuğumuz köpekle birlikte geriye doğru en az 3 adım atalım. Geriye doğru giderken dairesel hareketler yaparak; hem tuttuğumuz köpeğin bize diş kullanmasını engeller, hem de köpekleri uzaklaştırarak birbirini görmesini önleriz.Kavgayı sonlandırdıktan sonra, mümkün olan ilk anda, köpekleri tasma ve kayış kontrolüne alalım.

    Tehlike içeren ve doğru olmayan yöntemlere örnekler:

  • Kavga çıktığında bağırmayalım, çığlık atmayalım.
  • Kavga eden köpeklere yumruk/tekme atmayalım, sert cisimler ile vurmayalım.

Elimizi, ayağımızı, kafamızı köpeklerin ağız bölgesine kesinlikle yaklaştırmayalım.

Kavga eden köpeklere sarılmak, boğazını sıkmak, boğarak ayırmaya çalışmak köpeğe zarar verdiği gibi insan için de yaralanma hatta ölüm riski taşır.

 

Kavga eden köpeğin kayışını elimizde tutmaya devam etmeyelim. Sevk kayışını tutmak kavgaya müdahale etmemizi zorlaştırır, ısırılan köpeğin kaçarak kurtulma ihtimalini azaltır. Kavgayı ayırmak için sıcak ya da soğuk su dökmek köpeklerin daha çok tetiklenmesine sebep olabilir.

Köpeğin çenesini açmak için herhangi bir nesne kullanmayalım.

Genital bölgesini, burnunu ya da hassas bir vücut parçasını tutup sıkmayalım.

Köpeği korumak adına kesinlikle kucağımıza almayalım, çünkü kucağa alırsak aşağıdan saldıran köpeğe, yukarıdaki köpeğin en savunmasız yerleri olan karnını, arka bacaklarının içini ve kuyruğunu -kanamanın çok olacağı yumuşak bölgeleri- açmış oluruz. Olası bir ısırılmada köpeğin kurtulma ihtimalini düşürürüz.

Tehlikeli durumlarda yere sağlam basabilmek için köpek gezdirirken terlik, sandalet vb. giymeyelim.

Kucağımızda bebek varken ya da bebek arabası sürerken köpek gezdirmeyelim.

Aynı anda iki köpek gezdirmek tehlikelidir.

Makaralı uzayan sevk kayışı kullanmak kavga ihtimalini artırdığı gibi, müdahale etmemizi de zorlaştırır.

İki köpek arasındaki omuz yüksekliği farkı, dörtte birden fazla ise aynı ortamda serbest kalmaları küçük köpek için ölümcül riskler taşır. İyi anlaşıyor olmaları ya da yanlarında bizim olmamız küçük olanı korumak için yeterli değildir. Yaralanma ve sakatlanma hatta ölüme sebep olacak kazalar saniyeler içinde yaşanabilir.

%25 kuralı köpek ile etkileşime geçen tüm canlılar için uygulanmalıdır. Örneğin, büyük boy bir köpek ile çocuk, orta boy bir köpek ile kedi, bir köpek ile kanatlı veya kemirgen arasında her zaman dörtte birden daha fazla boy farkı vardır.

Kurallara uymak ve kriz anlarında neyi yapıp neyi yapmayacağımızı bilmek, birlikte yaşadığımız köpeklerin hayatını korur. Köpek arkadaşlarınızla sağlıklı, mutlu ve güven dolu bir ömür geçirmenizi dilerim.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.